Hans Zimmer’den ‘Karayip Korsanları’ itirafı

Klaus Badelt ile birlikte 2003 yapımı ilk Karayip Korsanları filmi Siyah İnci’nin Laneti filminin müziklerine imza atan Hans Zimmer, ilk duyduğunda projeyi ‘çok fena bir us’ olarak gördüğünü söyledi. 

Walt Disney’in en başarılı serilerinden biri haline gelen Karayip Korsanları’na ilişkin yıllar daha sonra bir itirafta yer alan 60 yaşındaki Alman besteci, katıldığı son röportajında samimi açıklamalarda bulundu: 

“Karayip Korsanları en ince ayrıntısına kadar bir kazaydı. Yönetmen Gore Verbinski ile diğer bir şey üstünde çalışıyorduk. Ona bir sonraki projesini sordum. O da bana ‘bir korsanlar filmi çekmeyi düşünüyorum’ dedi. Gerçekte mi, ciddi miydi? Bu benim hayatım baştan başa duyduğum en fena fikirdi. Bir Pazar günü Gore’dan telefon aldım. Gelip benden filmin görüntülerine bakmamı istedi. Benim şüphesiz düş edemeyeceğim filmi gösterdi. Ne dek yanlış düşündüğümü, onun ise ne kadar doğru düşündüğünü anladım.”

Zimmer, filmi izledikten sonradan yapımcı Jerry Bruckheimer ile yaşadığı ‘kreatif farklılıklar’ sebebiyle projeden ayrılan Bölge Silvestri’den boşalan koltuğa hemencecik geçtiğini, vizyon tarihine eksik bir süre kala işi aldığı için yoğun tempoda çalıştıklarını anlattı: 

“Fazla eksik bir zamanımız kalmıştı. ‘Tamam, en iyisi eve gidip bir tema yazayım’ diyordum. Akşam 19.30’da işe başlıyordum. Fikirlerle dolup taşıyordum ancak çok yorulmaya başladım. Besteleri icra etmek artan bir şekilde kötüleşti. Parmaklarım daha pozitif çalışmıyor gibiydi. Sabahları 05.00’e değin çalışıyordum. Filmin müzikleri böyle bir tempoyla tamamlandı.”

140 milyon dolar bütçeli Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, küresel çapta 655 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti. Başroldeki Johnny Depp, canlandırdığı Jack Sparrow karakteri ile 2004 Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında namzet gösterilmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir