Sinemalarda Türk Filmleri Daha Fazla İzleniyor

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, özellikle yerli filmlerin Türkiye içerisindeki sinema severleri daha fazla ilgilendirdiğini kanıtlıyor. Hollywood’un pek çok filmine nazaran 2016’da bu yıl, yerli filmler daha fazla ön plana çıkmakla beraber, çok daha fazla izlenmiş. Özellikle 2016’nın Hollywood açısından oldukça zengin bir film portföyü ile geldiğini bilmekteydik ancak Türk seyircisi bu filmlere Türk filmleri kadar ilgi göstermemiş.

 

2016 Yılında, Türkiye’de ortalama 55 milyon sinema seyircisi olduğu belirlendi ve bu sayı her yıl daha fazla artış gösteriyor. Yapılan araştırmada dikkat çeken nokta ise 55 milyonun 29 milyon kadarının Türk filmi izlemiş olması. Toplamda 169 filmi, farklı şekillerde izleyen seyirciler, bu düzeyde yerel filmleri izlemeyi daha çok seviyorlar. Bu durum, araştırmacı şirkete göre her yıl daha kaliteli Türk filmlerinin yapılmasından ve elbette uluslararası pek çok yarışmadan gelen ödüller ile Türk filmlerinin değerinin artmasından kaynaklanıyor.

 

Dağ 2

 

İstatistiklerde dikkat çekilen bir başka detay; yılın en çok izlenen filminin hangisi olduğu yönündeydi. Dağ filminden sonra, yoğun bir taleple sinema severlerin Dağ 2’yi istemesi sonucunda, geçtiğimiz aylarda vizyona giren film; şu an Türkiye’de en çok izlenen film konumunda bulunuyor. Bu hızlı yükselişi muhtemelen yönetmeni Alper Çağlar dahi beklemiyordu. Oldukça iyi bir hasılat yapan şirket bunun yanında kısa süre içerisinde filmin üçüncüsünün yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi de verecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir